انواع رنگ‌بندی کلاه ایمنی چه معنی دارد

کلاه ایمنی باعث محافظت از جمجه و سر در مواقع حوادث و ضربات ناگهانی می‌شود که در محیط کار احتمال وقوع آنها کم نیست.

اما کلاه ایمنی انواع رنگ‌های مختلفی دارد که هر کدام معنی خاصی را دارد و دانستن معنی آنها مهم و الزامی می‌باشد.

زیرا باید از هر کلاه ایمنی در جایگاه مخصوص به خود استفاده شود. کاربرد این وسیله ایمنی در معادن، ساختمان سازی، پالایشگاه، صنعت‌های برق، مهندسان عمران، تاسیسات و شرکت‌های نفتی و… می‌باشد.

برای خیلی از افراد این سوال پیش می آید که چرا کلاه ایمنی در انواع رنگ مختلف وجود دارد و دلیل آن این است که در محیط های کاری که چند دسته شغلی، مشغول به کار هستند استفاده از کلاه ایمنی با رنگ بندی مختلف باعث می‌شود که راحت بتوایم دسته شغلی و وظایف هر شخص را تشخیص دهیم.

تعیین رنگ کلاه‌های ایمنی طبق استاندار جهانی برای همه جا تعیین می‌شود ولی در بعضی مواقع در بعضی پروژهای خاص بر طبق قوانین محل کار تعیین می‌شود، که البته بهتر است در این شرایط از کلاه رنگی با رنگ‌های متنوع استفاده نشود.

انواع رنگ‌بندی کلاه ایمنی و معنی آنها

رنگ‌بندی کلاه ایمنی
رنگ‌بندی کلاه ایمنی

کلاه ایمنی سفید رنگ

این کلاه ایمنی با این رنگ برای اشخاص و کارکنانی که نسبت به بقیه اشخاص از لحاظ کاری سطح بالاتری دارند در نظر گرفته می‌شود مانند مهندسان ، سرپرستان ، مدیران و …در اکثر دنیا این استاندار رعایت می‌شود.

کلاه ایمنی زرد رنگ

این رنگ کلاه ایمنی پرکاربردترین نوع کلاه ایمنی در کارگاه عمرانی، ساختمانی و دیگر پروژه ها می‌باشد. این رنگ برای بیشترین نیروی اصلی کارگاه ها یعنی گارگران مورد استفاده است، این استاندار معلولا در در تمامی پروژه ها رعایت می‌شود.

بیشتر بخوانید
پارچه ترگال

کلاه ایمنی قرمز رنگ

این رنگ کلاه ایمنی برای افراد مشغول به کار در آتشنشانی و اطفاء حریق استفاده شده است، خیلی کم پیش می‌آید از این رنگ در کارگاه ها استفاده شود.

کلاه ایمنی سبز رنگ

از این رنگ کلاه ایمنی برای افرادی که در پروژه ها در بخش ایمنی و خدمات فنی مشغول به کار هستند در نظر گرفته شده است.

کلاه ایمنی رنگ آبی

از این رنگ کلاه برای افراد شاغل در بخش تعمیرات، تکنسین‌های برق، گروه نجاری و اپراتورهای فنی در پروژه استفاده می‌شود.

کلاه ایمنی به رنگ قهوه‌ای

این رنگ کلاه ایمنی برای اشخصای که در محیط‌های با دمایی بالا کار می کند مورد استفاده است که هم مورد استفاده کارکنان و هم کارگران آن بخش می‌باشد.

کلاه ایمنی
کلاه ایمنی

کلاه ایمنی نارنجی رنگ

این رنگ کلاه ایمنی برای شغل های مانند راننده های جرثقیل، مسئولین بالابر و… و افراد مسئول ترافیک به کار برده می شود.

کلاه ایمنی خاکستری رنگ

این رنگ کلاه ایمنی برای پیمانکارها و افراد بازدید کننده و مهمان یک پروژه استفاده می شود و البته این دستور العمل اغلب در پروژه های بزرگ یا کارهای عمرای خاص اجرار می شود.

این موضوع نباید فراموش شود که رعایت نکات ایمنی و توجه به نیازهای افراد شاغل در محیط کار بسیار حائز اهیت است و هر جایگاه شغلی باید با استفاده از کلاه و لباس کار ایمنی به رنگ مخصوص به وظیفه خود مشغول به کار باشند تا جدا از تضمین امنیت و جلوگیری از حادثه به جایگاه شغلی هر شخص توجه شود، جدا از موارد بیان شده برای افرادی که در آن محیط قرار می گیرند جدا کردن هر دسته شغلی آسانتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
لباس کار و کاربرد آن چیست؟