نکته ها و راهنمایی هایی درباره لباس کار ضد آب :

در مورد لباس کار ضد آب ممکن است که برای شما نیز این سوال به وجود آمده باشد که لباس کارهای ضد آب باید دارای چه خصوصیاتی باشند، پس ما در این مقاله تلاش می کنیم که توضیحات کوتاه و کاملی را در خصوص لباس کار ضد آب به شما ارائه بدهیم.

این سوال به وجود می آید که چه چیزی باعث می شود لباس کار شما دربرابر آب یا مقاومت کند؟ پس ما در قدم اول به این سؤال شما پاسخ می دهیم تا شما بتوانید معنی این اصطلاحات را درباره ی لباس کارهای ضد آب را بهتر بفهمید.

بعضی  از مواد مثل چرم، به طور طبیعی و خود به خود آبگریز یا مقاوم در برابر آب هستند. همچنین مواد مصنوعی مانند Gore-Tex هم باتوجه به طراحی آنها می توانند درجه ای از مقاومت ذاتی در برابر آب داشته باشند. با این وجود، در لباس‌های کار مدرن و پیشرفته، حتی این مواد معمولاً برای عملکرد بهتر، از روش‌های مصنوعی استفاده می‌کنند.

لباس کارهای ضد آب بیشتر از چندین لایه پارچه یا یک یا چند لایه با یک دافع آب بادوام  (DWR)ساخته شده‌اند. (DWR) ها روکش های پارچه ای هستند که موجب می شوند آب به جای خیساندن در الیاف، قطر های آب به وجود بیاورند و روی پارچه بغلتند. این ویژگی برای ضد آب کردن پارچه های تنفس پذیر مثل پارچه هایی که در اکثر وسایل بارانی می بینید، مهم هستند. بعضی دیگر از خصوصیاتی که در ادامه بحث درمورد ساخت پارچه به کار گرفته می شوند می تواند لباس را در برابر آب مقاوم کند و بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید
مقررات لوازم محافظ فردی

 لباس کار ضد آب شبرنگ

لباس کار ضد آب شبرنگ

دو مورد از مهم ترین روش ها شامل:

۱- درزهای مهر و موم شده: درزهای تقویت شده با چسب حرارتی برای جلوگیری از نفوذ آب از میان شکاف ها

۲-زیپ های ضد آب: زیپ هایی که با طراحی ضد آب که از ورود آب بین دندان ها جلوگیری می کند.

نکته هایی در مورد لباس کارضد آب:

پارچه ی ضد آب دارای یک DWR است اما اصولا دارای یک لایه بیرونی ساخته شده از پلی اورتان یا پارچه دیگری است که کمترین سطح نفوذ ناپذیری از آب را به لباس کار هوا داد.  پارچه های مقاوم در برابر آب روکش DWR را دارا هستند اما معمولاً تنها روی لایه داخلی پارچه هستند. به این معنی است که سطح محدود وکمتری از مقاومت در برابر آب داراست که برای استفاده در بارش های شدید مناسب نیستند.

لباس های ضد آب تولید ده در کیاپوش اورکت ضد آب  این لباس کار در گروه لباس کار های زمستانه قرار می گیرد که در آب و هوای بارانی،زمستان و بسیار سرد در مکان هایی با نور محدود و کم در کارگاه های عمرانی، عملیات هایی که باید لباس کارها دارای شبرنگ باشد استفاده می شود، که این خصوصیت شب رنگی از حوادث در حین کار پیشگیری می کند. کاپشن های ضد آب  یکی از لباس های پر استفاده در عملیات جاده سازی ، کارگاه های عمرانی و … به حساب می آید.

اور کت ضد آب کوهستان
اورکت ضد آب کوهستان

اورکت های ضد آب خزدار :

این اورکت ضد آب خزدار در گروه لباس کارهای زمستانه قرار گرفته دوخته شده است و جنس آن از فلامنت ویسکوز ضد آب می باشد که در مقابل آب و سرما بسیار مقاوم است و همچنین آستر داخلی این لباس از جنس خز تولید می شود. پارچه ی این اورکت ضد آب خزدار به صورت کامل ضد آب بوده که پارچه این لباس دارای DWR بوده که از نفوذ آب و حتی باد به درون آن جلوگیری می کند و همچنین از بدن پرسنل در مقابل سرما و خیس شدن مخافظت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
لباس‌کار برقکاری

در اصل خز به کار برده شده در اورکت ها مانع می شود که سرما به لباس کار وارد نشود، همچنین مانع خارج شدن گرمای بدن می شود. و از طرف دیگر پارچه ی باکیفیت به کار رفته با توجه بیشتر به الیافی دارد دارای مقاومت بالا و عالی و کاربردهای زیاد و گوناگون است. از طرفی دیگر پارچه DWR که در اورکت ها به کار رفته است مانع خوبی برای ورود آب به لباس خواهد شد.

اورکت ضد آب کوهستان:

این لباس کار(اورکت کوهستان) در گروه لباس کارهای زمستانه قرار می گیرد که از پشم شیشه با ضخامت کافی برای آستری داخل آن برای حفظ کردن گرمای بدن استفاده خواهد شد. این اورکت با دوخت صنعتی کاملی که دارد و پارچه رویه شمعی درجه یک کره ای به صورت کاملا ضدآب بوده و با استفاده از آستر پشم شیشه دوخته شده است که کاور کتی (لایکو) انتخابی درست و مناسب برای جلوگیری از وارد شدن آب و سرما و همچنین تامین از نظر دوام وزیبایی است.

به یکی از پرفروش ترین کاپشن های زمستانی می توان به اورکت کوهستان اشاره کرد چون که علاوه بر حفظ کردن گرمای بدن، خاصیت ضد آب و زیبایی در دوخت و طراحی، دارای عملکرد مخافظتی فوق‌العاده ای است. این اورکت با دوخت صنعتی سه سوزنه در کنار استحکام ‌و مقاومت کارایی مناسبی هم خواهد داشت.

لباس کار ضد آب باید از چه جنسی باشد:

استفاده کردن از مواد اولیه ای که آب و مایعات عبور نمی دهند برای دستیابی به لباس کار ضد آب خیلی مهم است. برای دوخت این لباس هامعمولا از بارانی نایلونی، واکس، کت، کاپشن و پارچه های پی وی سی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
پارچه ترگال