عینک پلاریزه و ویژگی‌های آن چیست؟

امروزه عینک آفتابی غیر از مزیت های زیادی که برای حفظ سلامت چشم و پوست اطراف چشم دارد، یک عضو پررنگ و محبوب در استایل ها و مد به شمار می آید. هنگام خرید عینک آفتابی باید به یک نکته مهم دقت کنید که آن داشتن پلاریزه است. ولی اگر در مورد عینک پلاریزه و ویژگی های آن اطلاعی در دسترس ندارید که عینک پلاریزه چیست و چه ویژگی های دارد، می توانید در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی را به دست بیاورد

 عینک پلاریزه و ویژگی های آن؛

از پوشش های لنز ‌میتوان به لنز پلاریزه که باعث فیلترینگ اشعه مشخصی از نور می‌شود اشاره کرد. وظیفه ی مواد پلاریزه در اصل مسدود کردن اشعه هایی است که از الگوی طبیعی پیروی نمی کنند، به همین دلیل عینک های پلاریزه، محافظ خوبی برای چشم ها در برابر آفتاب به حساب می آیند.

به کاربردن لنز پلاریزه در عینک و استفاده از آن به کیفیت و وضوح دید کمک میکند که با کم کردن شدت نور، باعث جلوگیری از خستگی چشم میشود. برای تشخیص عینک هایی که دارای عدسی پالاریزه هستند، میتوانید به حرف p که درکنار عینک هک شده و مخفف کلمه Polarized است، دقت کنید.

عینک پلاریزه

باید به خاطر داشته باشید استاندارد ۷۴۰۰، لزوما به معنی پوشش پلاریزه نیست. به دلیل تولید شدن لنزهای پلاریزه، در رنگ های مختلف سایه آنها به موادی که در ساختن لنزها به کار رفته است بستگی دارد. رنگ های لنز پلاریزه که رواج بیشتری دارند خاکستری و قهوه ای هستند؛ گرچه رنگ‌های سبز ، زرد و ملانین هم رنگ‌های محبوبی در این لنزها هستند اما به خاطر داشته باشید که رنگهای تیره تاثیرگذاری بیشتری دارند. لنزهای عینک پلاریزه و نحوه عملکرد آن؛ با وجود اینکه نور خورشید در همه جهات منتشر می شود اما وقتی با سطوح مسطح و صیقل برخورد می‌کند بازتاب میشود، به پلاریزه شدن تمایل دارد.

معنی پلاریزه بازتاب در یک جهت مشترک است که اصولا به طور افقی اتفاق می افتد که این امر باعث ایجاد نور آزار دهنده شدیدی که دارای درخشندگی بسیار زیادی بوده(glare)  می‌شود که در بعضی از موارد باعث کاهش دید افراد میشود.

 عینک های پلاریزه با خاصیت فیلترینگ نور در جهت های مشخص، از عبور انعکاس شدید نور جلوگیری میکنند که به دلیل کاهش تابش (glare)، از اذیت و آسیب چشم افراد کم میکنند. به افرادی که زمان زیادی را دور از خانه و در بیرون میگذرانند، استفاده از عینک پلاریزه توصیه می‌شود.

یکی از خاصیت های لنز پلاریزه این است که میتوان آن ها را با لنز های فتوکرومیک ترکیب کرده که قابل استفاده برای اشخاص نیازمند به عینک طبی هستند این کار باعث بهبود قابل توجه کیفیت دید خواهد شد. برای جلوگیری از انعکاس نورهای تابیده شده بر روی چشم میتوان با اضافه کردن پوشش انتی رفلکس بر روی سطح پشتی لنز شیشه عینک ، از انعکاس نور جلوگیری کرده و به این ترتیب موجب راحتی بیشتر شخص شود.

 در چه شرایطی استفاده از عینک پلاریزه مناسب نیست؟

هنگام اسکی روی برف؛ در حین اسکی کردن فرد برای ادامه دادن به مسیر و یافتن جهت درست لازم است که نواحی روشن که بخاطرانعکاس نور به وجود آمده است را ببینند. باید اطلاع داشته باشید که مشاهده صفحه نمایش تلفن همراه با لنزهای پلاریزه ممکن است مشکلات بیشتری داشته باشد و خلبان ها ممکن است برای دیدن صفحه نمایش ال سی دی که در پانل ابزار وجود دارد با مشکل مواجه شوند.

عینک پلاریزه کجا مناسب نیست استفاده از عینک های آفتابی پلاریزه چه مزیت هایی به همراه دارد؟

وضوح دید را افزایش میدهد؛ دربرخی مواقع اگر نور به طور مستقیم بتابد، حتی اگر فرد عینک هم به چشم داشته باشد ممکن است که دید واضحی نداشته باشد و چشم فرد تحت این شرایط اذیت شود. بنابراین استفاده از عینک آفتابی پلاریزه به شخص این امکان را می‌دهد تا در این موقعیت بتواند محیط را شفاف و واضح ببیند و هیچ گونه مشکلی در دید نداشته باشد و بدون آزار نور خورشید بتواند به راحتی ، به کارها و امور خود رسیدگی کند.

 مبتلا نشدن به سردرد؛ استفاده از عینک پلاریزه باعث می‌شود که فرد به سردرد مبتلا نشود، درصورتی که عینک‌هایی که دارای پلاریزه نیستند به دلیل ساختاری که دارند، باعث می‌شوند که در هنگام که نور خورشید مستقیم میتابد، چشم به صورت خودکار و مکرر پلک بزند یا عضلات اطراف آن منقبض می‌شوند تا به از چشم شما محافظت شود که همین انقباضات و پلک زدن های مکرر و زیاد، باعث به وجود آمدن سردرد می‌شود. بنایراین استفاده کردن از عینک آفتابی دارای پلاریزه باعث کم کردن شدت نور می‌شود تا چشم فرد نیاز نداشته باشد که این اقدامات محافظتی را انجام دهد.

انواع عینک پلاریزه
انواع عینک پلاریزه

وضوح دید در سایه؛

 دیدن با عینک های آفتابی معمولی در سایه به نوعی وضوح دید را مختل میکند که فرد نمیتواند با شفافیت قبل اطراف خود را ببینید. به همین دلیل شما هنگام قرار گرفتن در سایه عینک خود را از چشم برمیدارید. هنگام رانندگی این اتفاق بسیارخطرناک است؛ چون ممکن است فرد در حال رانندگی به محلی مانند تونل برسد و دچار افت ناگهانی دید در قسمت های تاریک شود.

 باید بدانید که عینک‌های دارای پلاریزه قدرت دید را در سایه حفظ می‌کنند. به طوری که تشخیص دادن تغییر رنگ محیط پیرامون در فضاهای بدون نور و غیره کار چندان راحتی نیست. عدسی‌های رنگی؛ یکی دیگر ازمزایای عینک های پلاریزه عدسی های رنگی هستند که هرکدام از این عدسی ها خاصیت منحصر به فرد خود را دارا هستند. به طور مثال عدسی خاکستری که از رایج‌ترین رنگ ها در بین عدسی‌های پلاریزه است، باعث فیلتر کردن همه ی طیف نورها با امواج متفاوت میشود.

 

بیشتر بخوانید
کاربرد و معنی انواع رنگ در لباس کار