لباس‌کار برقکار چه ویژگی های‌دارد

وظیفه اصلی لباس‌کار برقکاری و تجهیزات مناسب این شغل حفظ سلامت و جان شخص در حین انجام فعالیت است. لباس مناسب این حرفه یک لباس کامل پوششی است که کل بدن دست، پا و تنه را کامل پوشش می‌دهد و از بروز خطر احتمالی جلوگیری می‌کند. لباس مناسب برای این حرفه جدا از مقاومت بالا در برابر اشیا و مواد موجود در محیط باید در برابر الکتریسیته عایق باشد.  و همچنین باید ظاهری مناسب و کیفیت بالای داشته باشد. لباس همیشه باید دقیقا سایز شخص تهیه شود و با پوشیدن آن احساس راحتی داشته باشد جنس لباس باید به گونه ای باشد که قابلیت شست‌وشوی مکرر را دارا باشد.

اشخاص شاغل در صنعت برق بیشتر از مشاغل دیگر در معرض خطر قرار دارند بنابرین لباس کار این اشخاص دارای اهمیت ویژه ای می‌باشد. لباس کار مناسب باید ایمنی مناسب در برابر جریان برق را دارا باشد زیرا بیشترین خطری که برای این دسته از مشاغل وجود دارد خطر برق گرفتگی می‌باشد. و بهترین روش برای پیشگیری از این خطر استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب در محیط کار می‌باشد.

ویژگیهای لباس برق‌کار
ویژگیهای لباس برق‌کار

لباس‌کار مخصوص برقکاری دارای یک سری خصوصیات می‌باشد:

 • لباس مخصوص این حرفه جدا از دارا بودن ایمنی حرفه برقکاری باید مناسب با محیط و وضعیت آب و هوایی منطقه تهیه شود، در طراحی لباس برقکاری جیب باید در سایز کوچک و ترجیحا کم استفاده شود
 • برای آستین و مچ پیراهن لباس باید از کش یا دکمه استفاده کرد
 • جنس پارچه این نوع لباس کار باید سبک و ضخیم باشد، و همچنین طراحی و دوخت ساده ای داشته باشد
 • همانطورکه قبل تر بیان شد سایز لباس از اهمیت بالای برخوردار است باید لباس دقیقا سایز شخص باشد تا مانع حرکت شخص نشود.
 • در دوخت لباس برقکار نباید وسایل فلزی همچون دکمه فلزی و زیپ را به کار برد.
 • لازم است که جنس پارچه کاملا نخی باشد زیرا حرارت تولیدی پارچه نخی در حین سوختی بسیار پایین تر بوده و میزان سوختگی آن نیز نسبت به الیاف مخلوط و مصنوعی کمتر می‌باشد. و اگر احیانا پارچه دچار سوختگی شد قابلیت این را دارد که به بدن چسبیده نشود
بیشتر بخوانید
کفش کار چیست؟

مدل‌های مختلف لباس برقکار بر چه اساسی تفکیک می‌شودند

 • لباس کار سرهمی یا یک تیکه
 • این نوع لباس کار به صورت یکسره می‌باشد و بالاتنه و پایین تنه آنها بهم چسبیده و در موقع استفاده کل بدن از بالا تا پایین را پوشش می‌دهد
 • لباس کار بصورت دو تیکه
 • یه نوع دیگر لباس برقکار که به صورت جداگانه دوخته شده یعنی بالا تنه آن از قسمت پایین تنه جدا است که امکان استفاده هر قسمت به تنهای نیز وجود دارد.
 • براساس طرح و دوخت
 • طراحی شکل ظاهری، رنگ و همچین سایز لباس می‌تواند مختلف باشد
 • براساس نوع الیاف ضد حریق

استفاده از پارچه های نسوز و ضد حریق و بکار بردن آن در تولید انواع لباس در ده جدید باعث شده که استفاده از این نوع پارچه ها و تولید آنها افزایش یابد. روش های زیادی برای تولید این نوع پارچه وجود دارد که شامل الیاف مهندسی شده طبیعی، با استفاده از مواد ضد حریق از قبیل،کتان۱۰۰% طبیعی الیاف مصنوعی ضد حریقNOTE، الیاف مصنوعی ضد حریقPBI و دیگر الیاف‌های مصنوعی و طبیعی که وجود دارد.

انواع لباس برقکاری
انواع لباس برقکاری
 • براساس رنگ لباس مورد نظر

لباس کار این دسته شغلی رنگی بین نارجی و زرد را داراست. اگر این دو رنگ برای این نوع لباس استفاده نکردید ترجیحا رنگ مورد استفاده باید امان دید بیش از۵۰% را داشته باشد و قابلیت تغییر رنگ در برابر عوامل مختلف شیمیای و مکانیکی را داشته باشد.

استفاده از لباس برقکاری در صنت درای چه اهمیتی می‌باشد

لباس کار برای این نوع  حرفه شغلی از اهمیت ویژه ای برخورد است. جنس لباس کار برقکاری اصولا تمام نخ یا الیاف مصنوعی و طبیعی می‌باشد. این نوع لباس کار باید از ضخامت بالای برخوردار باشد تا مقاومت بالای در برابر عوامل محیطی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
آموزش خرید اینترنتی از فروشگاه اینترنتی کیاپوش با موبایل

یک لباس کار حرفه‌ای پوششی کامل برای بدن می‌باشد، و شامل خود لباس دستکش کفش عینک است که کامل کل بدن را از خطر محافظت کند. اشخاصی که شغل آنها با برق سروکار دارد از خطر و آسیب‌های این حرفه در جریان هستند بیشترین آسیبی که میتواند برای این شغل باشد خطر برق گرفتگی می‌باشد که می‌توان با استفاده لباس و تجهیزات مناسب و رعایت نکات ایمنی این خطرهای احتمالی را کاهش داد.

لباس‌کار برقکاری
لباس‌کار برقکاری

اگر شما خریدارن عزیز نیاز به یک فروشگاه مطمئن برای خرید انواع لباس و تجهیزات ایمنی دارید می‌توانید به سایت فروشگاهی اطلس جامه مراجعه کنید. گروه تولید و طراحی اطلس جامه با به کار بردن بهترن نوع پارچه ها و استاندارهای لباس‌کار در کنار شما عزیزیان آماده خدمت رسانی می‌باشد

× سوالی دارید ؟