پوتین و کفش چرمی و روش نرم کردن آنها

بعد از خرید پوتین ایمنی و کفش چرمی نو نکات منفی ای وجود دارد که میتوانیم به سفت بودن و خشکی آن اشاره کنیم. زیرا این نکات منفی باعث ایجاد تاول پا و آسیب رسیدن به پای‌فرد می شود. ما اینجاییم کخ در این مقاله شیوه نرم کردن پوتین و کفش ایمنی را بررسی ومعرفی کنیم. نکته ای که بسیار اهمیت دارد،این است که کفش چرم اگر نرم تر نشود وسفتی آن رفع نشود تا آخربه همان صورت حالت سفت خود را حفظ میکند. پس‌بسته به این موضوع تنها راهی که برای محافظت از پا در برابر صدمات ناشی از جنس سخت کفش ها به شما پیشنهاد میکنیم نرم تر کردن آن کفش ها است. در ادامه ی مقاله شیوه ها و راهکار هایی برای نرم کردن پوتین و کفش چرمی را به شما آموزش خواهیم داد. برای تهیه انواع لباس کار به سایت کیاپوش مراجعه کنید

واکس زدن کفش چرمیچگونه پوتین و کفش چرمی را نرم کنیم

 1. با وازلین یا روغن نارگیل میتوانیم پوتین چرمی را نرم کنیم. یکی از نحوه های نرم کردن پوتین و کفش چرمی وازلین است که ماده ای چرب وروغنی است. قبل از نرم کردن پوتین و کفش چرمی،درمرحله ی اول باید کفش وپوتین رابا آب و صابون کاملا تمیز کنید. این کار باعث پاک شدن رنگ های اضافی چرم میشود. یکی از دلایل اصلی خشک و سخت بودن کفش های چرمی این رنگ ها هستند. یا اینکه میتوانید با پارچه ای حاوی آب و الکل،کفش یا پوتین چرمی را پاک کرده و از تمیزی آن مطمئن شوید. بعد از خشک شدن پوتین یا کفش، (حواستان باشد که کفش یا پوتین را زیاد ازحد خیس نکنید) کفش را با وازلین یا روغن نارگیل، کاملا چرب کنید و اجازه بدهید که این وازلین به داخل بافت چرم نفوذ کند.شما میتوانید این مرحله از کار را در محیطی گرم انجام دهید.بعد به وسیله یک فرچه مواد روغنی اضافه را از روی کفش پاک کرده و آن را برق بیندازید. توصیه ی ما این است که از وازلین برای نرم کردن کفش چرمی وپوتین خود استفاده کنید و روغن نارگیل را توصیه نمیکنیم.
 2. کفش چرمی را با ترکیب آب و روزنامه نرم کنیم به این دلیل که چرم با رطوبت نرم میشود،ترکیب آب و روزنامه به کار می آید. در یک محیط گرم روزنامه ای که رطوبت دارد را داخل کفش میگذاریم این کار باعث میشود که ترکیب رطوبت و گرما کفش را نرم کند.بعد از رفع شدن رطوبت کفش، کفش شما آماده ی استفاده است.
 3. با ضربه زدن به سرپنجه کفش خشکی کفش وپوتین چرمی را ازبین ببرید: یکی از راه های دیگر نرم کردن پوتین و کفش چرمی ضربه به سرپنجه کفش است. در این راهکار به شکلی که آسیبی به کفش وپوتین وارد نشود باید برای اینکه پوتین از حالت قالی شکل خارج شود به سر پنجه و پاشنه آن ضربه بزنید، که بعد از این کار وپوشیدن کفش، قالب کفش با پای شما همخوان میشود.
  مراقبت از کفش و پوتین چرمی
  مراقبت از کفش و پوتین چرمی
 4. استفاده از وازلین در داخل کفش برای رفع کردن خشکی کفش‌چرمی وپوتین. چنانچه که روش های بالا بی تاثیر بوده و کفش وپوتین هنوز حالت محکم خود را از دست نداده باشدمیتوانید از وازلین در داخل کفش استفاده کنید. شما میتوانید جایی که پای شما درکفش اذیت میشود را با وازلین چرب کنید. این کار باعث جلوگیری از تاول زدن پای شما خواهد شد.
 5. نرم کردن پوتین و کفش چرمی با قدم زدن یکی از راه هایی که بدون استفاده از هیچ ماده خارجی،باعث نرم تر و انعطاف پذیرتر شدن کفش میشود قدم زدن با کفش است. فقط کافیست نیمی از روز را به قدم زدن اختصاص بدید ولی قدم زدن بسیار ممکن است که به پایتان آسیب بزند پس میتوانید قدم زدن را بعد از دو روز، برای نیمی از روز مجددا امتحان کنید.به شما بستگی دارد که به مدت چند بار اینکار را برای نرم شدن کفش انجام دهید. این کار نرم کردن پوتین چرمی و کفش کمی زمان‌بر است که البته این کاربستگی به ضخامت خود چرم هم دارد چرم های نازکتر مثل چرم گوسفند، زودتر حالت میگیرند ومدت زمان زیادی برای نرم شدن نیاز ندارند. ولی روش نرم کردن پوتین و کفش چرمی ای که سوزن دوزی بسیاری دارد، مدت زمان بیشتر نیاز دارد. برای کمترآسیب دیدن پا و زودتر به اتمام رسیدن این پروسه شما میتوانید دو یا سه جفت جوراب بپوشید. واکس زدن پوتین و کفش به دوام وطول عمر آن کمک میکند. شما میتوانید روغن بچه (پارافین مایع) را جایگزین واکس کنید. برای دفرمه نشدن حالت کفش در وقت هایی که از آن استفاده نمیکنید،میتوانید داخل آن را با روزنامه فشرده کنید.
 6. نرم کردن پوتین وکفش چرمی با لانولین شما میتوانید بین راه های نرم کردن پوتین و کفش چرمی استفاده از لانولین راهم اضافه کنید. میتوانید این ماده را ازداروخانه ها ویا سایت های آنلاین زیبایی تهیه کنید. لانولین از یک نوع موم طبیعی به وجود آمده که موجود در پوست گوسفندان است و بیشتر برای مرطوب و نرم کردن پوتین و کفش چرمی مورد استفاده قرار میگیرد.برای استفاده باید پارچه ی نرم و خشک را به مقدار کمی از لانولین آغشته کنید و سطح چرم را با آن پارچه بمالید. لازم به ذکر است که بعد از تمام شدن کارباید سطح کفش را با یک پارچه تمیز کنید، چون احتمال دارد مقداری از ترکیب مومی روی چرم باقی مانده باشد.
  روش های نرم کردن کفش و پوتین چرمی
  روش های نرم کردن کفش و پوتین چرمی
 7. نرم کردن پوتین وکفش چرمی با گرما و حرارت: شما میتوانید کار نرم کردن پوتین و کفش چرمی را با گرما و حرارت راحت تر کند. اما احتیاط لازمه شرط این کار است زیرا حرارت زیاد باعث آسیب زدن به چرم میشود.باید از گرم کردن وحرارت دادن چرم های قدیمی اجتناب کنیم زیرا گرما وحرارت باعث ترک خوردن چرم قدیمی می‌شود. قبل از انجام این روش اول باید یک جفت جوراب ضخیم و بعد کفشتان را بپوشید وبه مدت۲۰الی۳۰ثانیه کفش هایتان را به وسیله ی سشوار حرارت دهید و تا وقتی کفش ها دمای خودشان را از دست ندادن آن ها را به پا داشته باشید. بعد میتوانید یک جوراب نازک را جایگزین جوراب ضخیم کرده و مجددا کفش هایتان را بپوشید. اگر چندان تفاپتی احساس نکردید، بازهم اینکار را انجام دهید.
 8. نرم کردن کفش وپوتین چرمی با منجمد کردن: یکی دیگر از روش های نرم کردن کفش وپوتین چرمی منجمد کردن است.برای این کار باید اول یک نایلون فریزی را که هیچ سوراخی ندارد، از آب پرکنید و داخل فریزر بگذارید. بعد هر کدام از این کفش هارا با کیسه آب پرکنید.باید دقت داشته باشید که کیسه فریزر را تا جایی که امکان دارد به عمق گوشه های کفش فرو ببرید.بعد بگذارید کفش هایتان به مدت یک شب داخل فریزر، جایی که محل قرار گرفتنشان باز و آزاد باشد، منجمد شوندو یخ ببندند.با یخ زدن آب درون کیسه حجیم تر و کیسه بزرگتر می‌شود و به مقدار کمی داخل کفش کشش ایجاد میشود. اگر بعد از انجام این کار تفاوت چندانی احساس نکردید، بازهم این کار را تکرار کنید و روی سطح چرم را واکس بزنید که دچار ترک خوردگی نشود.
بیشتر بخوانید
اساسی‌ترین ویژگی لباس‌های جوشکاری