اساسی‌ترین ویژگی لباس‌های جوشکاری: لباس جوشکاری خصوصیاتی دارد که باعث جلوگیری از صدمه‌ی افراد توسط جرقه های جوشکاری می‌شود.

جنس این لباس‌های جوشکاری به شکلی است که نمی‌سوزد و از بدن فرد در برابر جرقه ناشی از جوشکاری حفاظت می‌کند.

خصوصیات لباس جوشکاری:

این لباس متشکل از شلوارهای مقاوم، نیم تنه و چکمه‌هایی است که درقسمت جلویی چکمه فلزی قرار دارد که از انگشتان در مقابل جرقه‌های جوش محافظت می‌کند.

همچنین لباس جوشکاری دارای دستکش و عینک ضد ضربه و یک کلاه ایمنی است که کاملا صورت را می‌پوشاند که درحفظ ایمنی جوشکاران نقش بسزایی دارد.

ممکن است در ابتدای کار لباسکار جوشکار با تجهیزات ایمنی اشتباه شود، درنتیجه باتوجه به خطراتی که جوشکاران را تهدید می‌کند باید حتما سطح بالایی از ایمنی فراهم شود.

لباس‌کار جوشکاری
لباس‌کار جوشکاری

آسیب‌های ناشی به دلیل توجه نکردن به لباس جوشکاری و نپوشیدن آن:

آسیب‌هایی که جوشکاران را تهدید می‌کند از آسیب‌های کم شروع و تا سوختگی‌های جدی و درجه سه پیش رفته و سلامت جوشکاران را تهدید کرده و بسیار خطرناک می‌باشد که در برخی موارد باعث نقص عضو و ترک کردن کار می‌شود که در این خصوص استفاده از لباس جوشکاری مناسب راهی برای کاهش صدمات احتمالی و حفاظت جوشکار است.

ویژگی هایی که یک لباس کار مناسب دارد:

برای کسانی که در حرفه جوشکاری مشغول به فعالیت می‌باشند استفاده از لباس جوشکاری مناسب یک امر بسیار مهم می‌باشد.که باعث نگه داشتن آنها در شرایط مناسب و ایمن می‌شود .این لباس‌کارهای مناسب جوشکاری دارای دوتیکه(کاپشن و شلوار) یا سرهمی می‌باشد که بایستی کل بدن جوشکار را پوشش دهد. به همین منظور برای جلوگیری از آسیب دیدن جوشکار در حین کار از لباس‌کار استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید
لباس کار و استانداردهای آن

لباس جوشکاری وجنس آن:

مرغوب‌ترین موادی که درساخت لباس جوشکاری استفاده می‌شود چرم، جین، پنبه و پشم می‌باشد.

بی کیفیت‌ترین مواد در ساخت لباس جوشکاری مواد مصنوعی می‌باشد.

لباس‌های جوشکاری که با مواد مصنوعی ساخته می‌شود درگرمای زیاد ذوب شده و باعث سوختگی‌های پوستی می‌شود.

مرغوب بودن الیاف به کار برده شده در لباس کار باعث بهتر بودن تبادل حرارتی می‌شود.

پارچه‌های لباس کار پنبه‌ای که بیشتر جین یا پارچه‌های ضخیم را شامل می‌شوند در جوشکاری‌های سبک وقتی لباس درمعرض جوشکاری قرار دارد خیلی ایمن می‌باشند. این نوع پارچه‌های مقاوم درشلوارها نیم تنه‌ها، روپوش ها و کلاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این نوع پارچه‌ها اصولاً وزن کمی دارند و تا۶۰ مرتبه بعد از شستشو مقاومت خود را در برابر آتش از دست نمی‌دهند. با این وجود شستشوی نامناسب باعث کم شدن مقاومت آن دربرابر آتش وکم شدن عمر لباس می‌شود. این لباس‌ها عموما در جوشکاری‌های سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لباس جوشکاری
لباس جوشکاری

خصوصیات لباس جوشکاری دوتیکه:

این دسته از لباس‌کار جوشکاری «دوتیکه» در بخش لوازم ایمنی جوشکاری قرار دارد که از آن دسته از تجهیزات ایمن است که در محیط کار می‌تواند سلامت و ایمنی جوشکار را در حین کار تضمین کند.

جنس این لباس کار از پارچه ضخیم و تمام نخ است به همین خاطر در کارگاه‌های جوشکاری که جوشکاران درمعرض مواد آتش زا قرار دارند کاربرد زیادی دارد و باعث حفاظت بدن جوشکار وجلوگیری از سوختن لباس خود جوشکار که در زیر لباس جوشکاری پوشیده است می‌شود.

از جزای تشکیل دهنده‌ی لباس‌های جوشکاری و آرگون:

  • ماسک ایمنی
  • عینک ایمنی
  • کفش ایمنی
  • دستکش
  • آستین‌های ایمنی که از لباس اصلی جدا است
  • پیشبند و پابند
بیشتر بخوانید
با لباس کار و کاربردهای آن آشنا شوید.

معرفی ایمن‌ترین و بهترین لباس جوشکاری:

لباسکار جوشکاری تولید شده در ایران از لحاظ کیفیت و دوام با لباس‌کارهای خارجی رقابت می‌کند‌. برای تهیه هر نوع لباس‌کار صنعتی و حرفه‌ای به سایت کیاپوش مراجه کنید.