لباس کار و استانداردها آن

برای حفاظت شخصی در محیط کار و جلوگیری از آسیب بهتر است که خود را با لباس کار تجهیز کنیم. لباس فرم برای کارکنان دارای یک سری ویژگی‌ها بوده و طبق استاندارهای لباس‌کار که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم توسط HSE تست می‌شوند.

استاندارد و قوانین مختص لباس‌کار:

کلیه اعضای مشغول به کار در انواع مختلف مراکز خدماتی، تولیدی و… باید با لباس کار مناسب شغل خود در محل کار حاضر شوند، لباس‌کار به عنوان یک وسیله فردی و شخصی معرفی می‌شود و از اهمیت ویژه‌ی برخوردار است.

استاندارد و قوانین لباس‌کار

استاندارد و قوانین لباس‌کار

لباس‌کار داری مشخصه‌های زیر می‌باشد و طبق قوانین خاص در اختیار کارکنان قرار می‌گیرد.

اصولا لباس‌کار هر شخص پوششی می‌باشد جهت نشان دادن شغل و یک شکل و یکسان بودن گروه شغلی در محیط فعالیت و جدا کردن هر گروه شغلی با ترکیب رنگ و مدل های مختلف، که جدا از این با یک پوشش کامل دست، پا و بدن را در مقابل شرایط خطرناک محیط حفظ می‌کند.

بهترین انواع لباس‌کار استاندارد:

اکثرا عادی و ساده ترین نوع لباس‌کار در دو مدل کاپشن و شلوار و یا بلوز و شلوار(ست‌های دوتکه) و از جنس درصد الیاف طبیعی و مصنوعی(فلامنت و ویسکوز) یا کلا از جنس الیافت طبیعی مانند پنبه یا پلی‌استر و پنبه و یا حتی در مواردی کلا از الیافت شیمیایی و صنعتی تولید می‌شوند. در پارچه ای که نخ و الیاف بیشتر استفاده شده باشد تبادل حرارت بهتر و آسان تر است.

استاندارهای لباس کار

  • مثلا برای اشخاصی که شغل جوشکاری را دارند جدا از استفاده لباس مخصوص باید از پیشبند چرمی نیز استفاده کنند.
  • در شغل های که با اشعه مضر سروکار دارند استفاده از پیشبندهای به جنس سرب برای حفاظت از سیستم تناسلی لازم و ضروری می‌باشد.
  • مشاغلی که شغل آنها به شکلی است که در ارتفاعات فعالیت می‌کنند، استفاده از کمربند ایمنی مهار الزامی است. و حتی بررسی هر روزه اتصالات کمربند بسیار مهم و اگر مشکلی داشته باشد باید تعویض شوند.
  • لباس کار هر شخص باید متناسب با هیکل فرد و بهترین سایز ممکن انتخاب شود، که لباس نه زیاد گشاد باشه که جلو دست و پای شخص را بگیرد نه انقدر جذب که توان حرکت فرد رو بگیره.
  • افرادی که شغل آنها مرتبط با ماشین آلات و تجهیزاتی صنعتی است باید لباس آنها به گونه ای باشد که هیچگونه پارگی در لباس نباشد و هیچ گونه وسیله خارجی از قبیل ساعت زنجیر کلید و … را از لباس خود آویزان نکنند.
  • افراد شاغل در محیط های که به مواد سمی و اشتعال و مواد منفجره آلوده هستند فعالیت دارند نباید از لباس‌های جیب و لبه‌دار استفاده کنند زیرا این قسمت‌ها مکانی برای جمع شدن این مواد مضر و سمی می‌تواند باشد.
  • لباس کار، بخصوص برای مشاغل پرخطر بهتر است که هر شش ماه تعویض شود.
  • با توجه به نوع حرفه و حفظ ظاهر لباس کار از نظر دوام و مقاوم بودن چروک شدن و همچنین الکتریسیته ساکن انتخاب نوع پارچه متفاوت می‌باشد. و با وزن معمولا۳۲۱گرم الی۴۲۱گرم بر مترمربع و مخلوط الیاف حدود۷۱%پنبه و ۲۹% پلی استر در نظر میگیرند.
  • برای استحکام بیشتر لباس‌های کار از پارچه‌های با بافت متراکم تر یا پارچه های کجراه استفاده می‌کنند.
استاندارهای لباس کار

استاندارهای لباس کار

استفاده از استاندارهای  لباس کار داری یک سری نکات مهم است

افرادی که لباس کار آنها به مواد شیمایی یا نفتی آلوده شده، باید خیلی سریع لباس را تعویض کنند و قسمتی از پوست بدن که به این مواد آلوده شده را با شوینده مخصوص شستشو دهند.

بیشتر بخوانید
خرید لباس کار: نکاتی مهم برای مجهز شدن

هیچ شخصی اجازه استفاده از لباس کاری که به مواد شیمایی  نفتی و … الوده شده را ندارد زیرا به محض قرار گرفتن در کنار یک منبع حرارتی از جمله کبریت، فندک و… شعله گرفته و خطر مرگ را به همراه دارد.

زمانی که لباس پرسنل پاره یا کثیف می‌شود باید به سرپرست بخش خود اطلاع داده و لباس مناسبی به جای آن تحویل بگیرد.

لباس های که به گریس یا روغن آلوده می‌شوند باید فورا عوض شوند تا باعث ایجاد حساسیت پوستی نشود.

استاندارهای لباس کار پرسنل یک سازمان بر اساس رنگ و طرح

رنگبندی و طرح لباس‌کار افراد یک سازمان اصولا بر اساس سمت و نوعی فعالیتی که انجام می‌دهند متفاوت می‌باشد، که به دلیل کنترل و شناسای‌ هر دسته شغلی از نظر ایمنی به چند دسته تقسیم می‌شوند:

استاندار کلی برای لباس کار

استاندارد لباس کارEN ISO20471

در دنیای مدرن و امروزی هرصنعت و حرفه ای موظف است برای پرسنل خود لباسی مناسب با حرفه تهیه کند. مثلا لباس شب مناسب حرفه‌های است که با ترافیک، تصادف‌ها و وسایل نقلیه در تاریکی کارمی‌کنند. در واقع این لباسها که  دارای این گواهی استاندارد هستند باعث می‌شود کارکنان در این محیط ها با خیال راحت و بدون حواس پرتی مشغول کار خود باشند و افراد را از خطر های احتمالای حفظ کند. بر روی این لباس ها از رنگ‌های شب نما استفاده می‌شود و باعث می‌شود شبانه شخص در هر جهت به راحتی دیده شود.

استاندارد EN ISO20471

استاندارد EN ISO20471

استاندارد لباس کارEN342

لباس تایید شده با استاندارد جهانی  EN342_2017 شخص استفاده کننده از این لباس را از سرما محافظت میکند، در محیط‌های سرد داشتن لباس کاری که همچین ویژگی را دارند ضروری و مناسب اشخاص با این شرایط شغلی می‌باشد. که باید در هر شرایط بدن شخص گرم بماند، البته دمای یک محیط فقط با اندازه‌گیری دما مشخص نمی‌شود و عوامل دیگری از جمله باد و رطوبت نیز تاثیر دارند و لباس باید به صورتی طراحی شود که تمامی این فاکتورها را اعمال کرده باشد.

بیشتر بخوانید
ویژگی های لباس کار

مثلا وزش باد باعث پایین رفتن بیشتر دما شده و به عایق بهتری نیاز دارید. یا حتی با ثابت موندن دما باز مهم است که لباس شما خشک بماند زیرا اگر رطوبت بالا باشد و لباس خیس باشد توانای محافظت آن پایین می آید، به منظور جلوگیری از سرد شدن بدن و گرم نگه داشتن بهتر است دست، پا و سر خود را نیز با پوشش های گرم بپوشانید.

استاندارد لباس کارEN ISO 11611

لباس کارهای که دارای این گواهی استاندارد هستند، باید شخص را در برابر جرقه، تماس کم با آتش و خطر برق گرفتی به دلیل برخورد لحظه ای، کوتاه و تصادفی با رساناهای الکتریکی را به کمترین مقدار برساند. پوشش این لباس کار باید کامل باشد و کل بدن را بپوشاند و از شخص در برابر خطر محافظت کند. مانند لباس کارهای دو تیه پیراهن و شلوار، توصیه می‌شود در حین جوشکاری از دستکش،روپوش بر روی لباس و محافظ بر روی صورت استفاده شود.

استاندارد لباس کارEN 343

شغل شما اگر خارج از محیط خانه است پوشیدن لباس کار مناسب با شغل شما ضروری است، گواهی این استاندار شامل سه فاکتور محافظتی است که شخص در هنگاه استفاده از این لباس دریافت میکند. فاکتور اول ضد آب بودن لباس است، فاکتور دوم میزان نفوذ هوا می‌باشد. و فاکتور سوم مقدارR یا X می‌باشد. R به معنی ازمایش لباس در طول بارندگی است وX می‌تواند برای هر لباسی اختیاری باشد و یک ارزشی که تحت آزمایش قرار نگرفته است را نشان می دهد.

 

استاندارد لباس‌کارEN ISO 11612

لباس کار با گواهی این استاندارد از شخص در برابر آتش و گرما محافظت خواهد کرد. این گواهی در توصیف لباس های است که وظیفه حفاظت از بدن شخص دربرابر گرما یا آتش را دارند، ولی شامل محافظ های سر و دست نمی‌باشد، این لباس مخصوص مشاغلی همچون کارگران صنعتی، برق و غیره می‌باشد.

بیشتر بخوانید
لباس کار چیست؟

استاندارد لباس کار EN ISO 13034

لباس‌کار با این گواهی استاندارد شامل حفاظت تقریبی و کمی در برابر مقدار کم و پاشیدن  مواد شیمایی مایع طراحی شده، و مناسب مشاغلی است که با خطر قرار گرفتن در معرض مقدار کمی مواد شیمیای قرار دارند مناسب است. و اگر نیاز به محافظت کامل بدن باشد مناسب نیست، و اگر لباس‌کار شما به مواد شیمای زیادی الوده شد فورا باید آن را تعویض کنید.

گروه طراحی و دوخت کیا پوش شما را در خرید امن، لباس کارهای که براساس مقررات و استانداردهای جهانی لباس کار تهیه شده‌اند، همراهی می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست